Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Stepnica

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Uchwała Nr XXII/200/04 w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stepnica


UCHWAŁA Nr XXII/200/04

Rady Gminy Stepnica

z dnia 19 listopada 2004r

w sprawie określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stepnica

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568, z 2004r. Nr 102, poz.1055 i Nr 116, poz. 1203)Rada Gminy Stepnica uchwala, co następuje:

Rozdział I Przepisy ogólne

§ 1. Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stepnica oraz zasady nabywania przez Gminę Stepnica nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości.

§ 2. 1.Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stepnica stanowią plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Stepnica.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46 poz. 543 ze zmianami).

§ 3. Gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Stepnica należy do Wójta Gminy, który w tym zakresie zobowiązany jest do kierowania się zasadami prawidłowej gospodarki, określonymi w odrębnych przepisach oraz postanowieniami niniejszej uchwały.

§ 4. 1. Wójt Gminy dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej obrotu nieruchomościami i w tym zakresie może:

1) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,

2) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,

3) oddawać nieruchomości lub ich części w najem lub dzierżawę,

4) dokonywać zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własności nieruchomości, zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego, zamiany prawa użytkowania wieczystego na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości,

5) oddawać nieruchomości w trwały zarząd jednostkom organizacyjnym Gminy Stepnica,

6) użyczać nieruchomości jednostkom organizacyjnym Gminy Stepnica na czas oznaczony do 5 lat oraz innym osobom na cele publiczne na czas oznaczony do 3 lat,

7) wnosić nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego w nieruchomości gruntowej jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego utworzonych przez Gminę Stepnica lub do których Gmina Stepnica przystąpiła, po podjęciu przez Radę Gminy Stepnica stosownej uchwały,

8) obciążać nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi,

9) przekazywać nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako majątek tworzonych przez Gminę Stepnica lub z jej udziałem fundacji, po podjęciu przez Radę Gminy Stepnica stosownej uchwały.

2. Przy sprzedaży nieruchomości lub oddawaniu ich w użytkowanie wieczyste, oraz przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę lub najem Wójt Gminy przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego

z wyłączeniem przypadków określonych odrębnymi przepisami.

3. Ustalenie formy przetargu należy do Wójta Gminy, z tym zastrzeżeniem, że przetarg pisemny przeprowadza się w przypadkach uzasadnionych potrzebami Gminy, w szczególności, co do sposobu wykorzystania lub zabudowania nieruchomości.

4. Przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę lub najem, Wójt Gminy może odstąpić od przetargu w przypadku:

1) umów zawieranych na czas nie dłuższy niż 3 lata,

2) przedłużania czasu trwania umów uprzednio zawartych na grunty wykorzystywane pod uprawy rolne, uprawy warzyw, ogrodnicze i ogródki przydomowe,

3) ponownego zawierania umów dzierżawy na czas określony w przypadkach nie ujętych w punkcie 1 i 2 z tymi samymi stronami, pod warunkiem, że w czasie trwania dzierżawy nie miały miejsca zdarzenia, które poddawałyby w wątpliwość dalszą dzierżawę,

4) innych - nie wymienionych w punktach 1, 2 i 3 - z ważnych przyczyn, w szczególności w przypadku przekazywania nieruchomości osobom prawnym i fizycznym prowadzącym działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo- rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele nie związane z działalnością zarobkową.

5. W przypadku umów opisanych w ust. 4 pkt 4 warunkiem odstąpienia od przetargu jest uzyskanie opinii Komisji Rady Gminy, właściwych w sprawach dotyczących przedmiotu zamierzonej działalności.

Rozdział II

Zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości

Część I

Nabywanie nieruchomości gruntowych i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych

§ 5. 1. Wójt Gminy może nabywać nieruchomości do gminnego zasobu nieruchomości na własność lub w użytkowanie wieczyste Gminy w związku z koniecznością realizacji zadań własnych lub obowiązków wynikających z przepisów szczególnych.

2. Wójt Gminy może nabywać nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa lub przysługujące tym osobom prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych w drodze umów kupna - sprzedaży, zamiany, darowizny, zrzeczenia, nieodpłatnego przejęcia lub w innych formach przewidzianych prawem.

§ 6. 1. W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami Gminy Stepnica nabycie nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu do kwoty określonej na ten cel w uchwale budżetowej.

2. Nabycie nieruchomości za cenę przekraczającą kwotę ustaloną w uchwale budżetowej wymaga upoważnienia Rady Gminy Stepnica.

Część II

Zasady zbywania nieruchomości gruntowych

§ 7. 1. Nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane przekazywane są osobom prawnym i fizycznym na własność w drodze sprzedaży.

2. W uzasadnionych przypadkach Wójt kierując się położeniem nieruchomości, jej szczególnym przeznaczeniem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub innymi ważnymi względami może przeznaczyć ją do oddania w użytkowanie wieczyste. Dotyczy to w szczególności gruntów:

1) niezabudowanych,

2)zabudowanych obiektami budowlanymi przeznaczonymi do przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, kapitalnego remontu lub rozbiórki.

Zawierając umowy użytkowania wieczystego Wójt określa sposób zagospodarowania nieruchomości, terminy rozpoczęcia i zakończenia zabudowy, przebudowy, nadbudowy oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia remontu i rozbiórki. Terminy wymienionych czynności mogą ulec jednorazowemu przedłużeniu na czas nie dłuższy niż jeden rok.

3. Oddając nieruchomość w użytkowanie wieczyste Wójt Gminy może zobowiązać się do przeniesienia własności nieruchomości na rzecz wieczystego użytkownika pod warunkiem dokonania zabudowy, nadbudowy, przebudowy, rozbudowy lub remontu w terminach określonych umową użytkowania wieczystego.

4. W przypadku nie dotrzymania przez wieczystego użytkownika warunków i terminów określonych umową użytkowania wieczystego Wójt Gminy obowiązany jest żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu.

5. Nie wykazuje się do zbycia następującego mienia gminnego:

1) lokali mieszkalnych i użytkowych w budynkach przeznaczonych do rozbiórki,

2) obiektów, których standard techniczny oraz wyposażenie wskazują na użytkowanie tymczasowe,

3) nieruchomości gruntowych pod obiektami o czasowym pozwoleniu na budowę.

§ 8. 1. Sprzedaż lub oddawanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach określonych ustawą, z uwzględnieniem ust. 2.

2. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości przeznaczone na:

1) realizację urządzeń infrastruktury technicznej nowo powstających i istniejących,

2) inne cele publiczne, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

3) na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość gruntową na podstawie umowy zawartej co najmniej na 10 lat, jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę wydanego przez właściwy organ a dokonana zabudowa jest zgodna z przeznaczeniem nieruchomości wynikającym z aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zasad określonych w ust. 2 pkt 3 nie stosuje się, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.

§ 9. 1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na raty, nie dłużej niż na 10 lat.

2. Pierwsza opłata za oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej może zostać rozłożona na raty, nie dłużej niż na 5 lat.

3. W przypadku, gdy nabywca nabywa własność lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na raty, podlegają one zapłacie w terminach ustalonych przez strony w umowie, a pierwsza rata wynosi minimum 20% należności i płatna jest przed zawarciem umowy przenoszącej własność lub oddającej nieruchomość w użytkowanie wieczyste.

4. Upoważnia się Wójta do udzielenia bonifikaty od ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej na cele mieszkaniowe, indywidualnie dla użytkownika wieczystego nabywającego prawo własności tej nieruchomości, w następujących wysokościach:

1) 75% przy zapłacie jednorazowej

2) 55% przy zapłacie w ratach

Część III

Zasady sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych

§ 10. 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o "lokalu mieszkalnym" - należy przez to rozumieć:

1) lokal będący wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbą lub zespołem izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, która wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służy zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych,

2) budynek mieszkalny, w którym znajduje się tylko jeden lokal (dom jednorodzinny) oraz lokal stanowiący odrębną nieruchomość, jeżeli taki dom lub lokal jest w całości przedmiotem najmu.

2. Ilekroć w uchwale jest mowa o "lokalu użytkowym" - należy przez to rozumieć lokal stanowiący odrębną przestrzeń, która została wydzielona otaczającymi ten lokal trwałymi ścianami w obrębie budynku z przeznaczeniem na cele działalności gospodarczej.

3. Ilekroć w uchwale jest mowa o "garażu" - należy przez to rozumieć lokal stanowiący odrębną przestrzeń wydzieloną otaczającymi ścianami z przeznaczeniem na przechowywanie pojazdów mechanicznych.

§ 11. 1. Cenę sprzedaży lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego oblicza się po ustaleniu wartości przez rzeczoznawcę majątkowego, pomniejszając ją o bonifikaty przysługujące nabywcy zgodnie z § 17 niniejszej uchwały, udzielone na podstawie art. 68 ust.1 pkt 7 ustawy.

2. Wraz z budynkiem, budynkami, lokalem - udziałem w budynku sprzedaje się lub oddaje w użytkowanie wieczyste grunt o powierzchni niezbędnej do prawidłowego z nich korzystania.

§ 12. 1. W przypadku, gdy najemca poniósł nakłady na naprawę główną lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego, rzeczoznawca majątkowy ustala wartość tych nakładów.

2. Zaliczeniu na poczet nakładów podlegają wyłącznie te naprawy główne, które będąc robotami budowlanymi przeprowadzone zostały na podstawie pozwolenia lub zgłoszenia wykonania robót budowlanych wydanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego.

3. Zaliczenia nakładów, celem pomniejszenia wartości lokalu lub budynku ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego, dokonuje Wójt Gminy.

§ 13.1. W przypadku, gdy właściciel budynku poniósł nakłady na naprawę główną (remont kapitalny), zleca się rzeczoznawcy majątkowemu ustalenie wartości budynku lub lokalu, z rozgraniczeniem wartości elementów remontowanych i nie remontowanych, celem zastosowania bonifikat stosownie do upływu czasu.

2. W przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa poniosła koszty remontu w częściach wspólnych nieruchomości budynkowej współfinansowanego przez Gminę Stepnica w ramach programu pomocy finansowej wspólnotom mieszkaniowym oraz właścicielom mieszkań w Gminie Stepnica, zleca się rzeczoznawcy majątkowemu ustalenie wartości lokalu bez uwzględniania wartości tego remontu. Obowiązek spłaty kosztów remontu poniesionych przez Gminę przypadających na lokal będący przedmiotem umowy sprzedaży, nie uwzględnionych w wycenie rzeczoznawcy, przechodzi od dnia zawarcia umowy sprzedaży na nabywcę lokalu. Rozliczenia kosztów remontu dokonuje zarząd wspólnoty.

§ 14. 1. Cenę sprzedaży lokalu mieszkalnego po zastosowaniu bonifikat bądź pierwszą ratę w przypadku sprzedaży na raty nabywca uiszcza przed zawarciem umowy notarialnej.

2.Przy zbywaniu gruntu niezbędnego do korzystania z nabywanych budynków lub lokali w budynku wielorodzinnym pierwsza opłata za oddanie w użytkowanie wieczyste lub cena sprzedaży gruntu, bądź pierwsza rata tych należności, płatna jest w dacie ustalonej w protokole uzgodnień, przed zawarciem umowy notarialnej.

3.W indywidualnych przypadkach Wójt Gminy może ustaloną kwotę zakupu lokalu użytkowego, na wniosek nabywcy, rozłożyć na raty po uzyskaniu aprobaty Rady Gminy.

§ 15. 1. Poza przypadkami wskazanymi w ustawie pierwszeństwo w nabywaniu nieruchomości przysługuje dotychczasowym najemcom lub dzierżawcom:

1) lokali mieszkalnych, którzy na dzień wykazania nieruchomości do zbycia posiadają obowiązującą umowę najmu lub dzierżawy,

  1. lokali użytkowych, którzy na dzień wykazania nieruchomości do zbycia najmują lub dzierżawią ją w sposób nieprzerwany co najmniej 5 lat, jeżeli prowadzą w nich działalność gospodarczą zgodnie z umową najmu lub dzierżawy,

§ 16. Sprzedaż lokali mieszkalnych, użytkowych na rzecz najemców wymienionych w § 15, korzystających z pierwszeństwa w nabyciu, następuje w trybie bezprzetargowym.

§ 17. 1.Wprzypadku nabycia lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, indywidualnie przez jego najemcę, Wójt jest upoważniony do udzielania bonifikaty:

1) od ceny lokalu, budynku, pomieszczeń przynależnych oraz części wspólnych budynków wraz z gruntem:

a) 75% przy wpłacie jednorazowej

b) 55 % przy wpłacie ratalnej

2. Poza bonifikatami określonymi w pkt 1 udziela się dodatkowo bonifikaty w wysokości 15%, liczonej od wartości ustalonej przez rzeczoznawcę, w wypadku równoczesnej sprzedaży wszystkich lokali w budynku.

3. Bonifikat wymienionych w ust. 2 nie stosuje się przy sprzedaży domów jednorodzinnych.

4. Przyznaje się ponadto bonifikatę w wysokości 1% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego za każdy pełny rok kalendarzowy nieprzerwanego zamieszkiwania najemcy, liczonego od daty zameldowania na pobyt stały do daty wykazania tego lokalu do sprzedaży. Bonifikaty nie stosuje się do wartości pomieszczeń przynależnych, części wspólnych oraz gruntu.

5. Bonifikata wymieniona w ust. 4 nie może być wyższa niż 20% wartości ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

6. Przyznaje się zniżkę w wysokości 10% wartości szacunkowej lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego kombatantom i innym osobom uprawnionym, korzystającym z uprawnień przyznanych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 z późn. zm.), jeżeli w dniu zakupu lokalu mieszkalnego, bądź budynku mieszkalnego, są ich najemcami lub dzierżawcami.

7. Łączna wysokość zastosowanych bonifikat, o których mowa w § 17, nie może przekroczyć 99% wartości szacunkowej sprzedawanych lokali lub budynków mieszkalnych.

§18. 1. Rozłożona na raty cena za lokal mieszkalny i użytkowy podlega oprocentowaniu w wysokości 5% w stosunku rocznym licząc od niespłaconej należności.

2. Wierzytelności Gminy z tego tytułu podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

§ 19. Sprzedaż lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży wolnych w sensie prawnym następuje na warunkach i za cenę ustaloną w przetargu, z zachowaniem przepisów ustawy.

§ 20. Wyłącza się ze sprzedaży lokal mieszkalny w budynku Ośrodka Zdrowia w Stepnicy.

Część IV

Obciążanie nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi

§ 21. 1. Wójtowi Gminy przysługuje w uzasadnionych przypadkach prawo obciążania nieruchomości gminnych ograniczonymi prawami rzeczowymi: użytkowaniem, służebnością i hipoteką do wysokości kwot ustalonych w uchwale budżetowej..

2.Opłaty roczne za użytkowanie oraz jednorazową opłatę za ustanowienie służebności ustala się na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego. Opłaty roczne za użytkowanie mogą być aktualizowane w przypadku zmiany wartości prawa, jednak nie częściej niż raz w roku.

    1. W przypadku obciążania służebnością drogi koniecznej nieruchomości przeznaczonej na cele komunikacji publicznej , opłat nie pobiera się.

    2. Koszty ustanowienia użytkowania i służebności obciążają nabywcę prawa.

Rozdział III

Zasady gospodarowania mieniem gminnym w zakresie dzierżawy

§ 22. 1. Nieruchomości gruntowe lub ich części mogą być oddawane w dzierżawę osobom prawnym, osobom fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej na podstawie umowy dzierżawy. Przedmiotem dzierżawy mogą być grunty nierolnicze oraz grunty użytkowane na cele rolne, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje zmiany ich dotychczasowych funkcji.

2. W przypadku wydzierżawiania lub wynajmowania nieruchomości niezabudowanych lub zabudowanych wymagających nakładów na budowę obiektów trwale niezwiązanych z gruntem, adaptację, modernizację, remont kapitalny oraz przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę - czas trwania umów powinien być ustalony z uwzględnieniem wymaganej wielkości nakładów. W takich przypadkach dopuszczalne jest zawieranie umów na czas dłuższy niż 3 lata, nie dłużej jednak niż na 10 lat.

3. W przypadku wydzierżawiania nieruchomości niezabudowanych, na które wydano zezwolenie na budowę, dopuszczalne jest zawieranie umów na czas dłuższy niż 3 lata, nie dłużej niż 10 lat, jeżeli użytkownik poniósł nakłady na urządzenie i uzbrojenie terenu, budowę drogi oraz projekt budowy.

4. Oddanie gruntu w dzierżawę następuje w drodze przetargu lub bez przeprowadzania przetargu.

5. Wykaz terenów wolnych przeznaczonych do oddania w dzierżawę podaje się do publicznej wiadomości na okres określony ustawą. Nie podaje się do publicznej wiadomości gruntów przeznaczonych do wydzierżawienia celem ustawienia wystawki handlowej przed punktem handlowym.

6. Tereny pod działalność krótkoterminową - do jednego miesiąca - artystyczno-rozrywkową, kulturalną oraz sportowo- rekreacyjną wydzierżawia się bez przeprowadzenia przetargu, bez prawa przedłużania.

§ 23. Wójt Gminy określi:

1. grunty przeznaczone do wydzierżawienia w drodze przetargu,

2. grunty przeznaczone do wydzierżawienia w drodze bezprzetargowej,

3. opłaty - stawki czynszu i zasady obciążania,

4. zasady postępowania przy zawieraniu umów w drodze bezprzetargowej.

Rozdział IV

Zasady użyczania nieruchomości oraz przekazywania w trwały zarząd

§ 24. Gminnym jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej i osobom prawnym utworzonym przez Gminę Stepnica lokale użytkowe i nieruchomości gruntowe mogą być oddawane w użyczenie na cele związane z ich działalnością określoną aktem o utworzeniu jednostki lub statutem na czas oznaczony, nie dłuższy niż 5 lat.

§ 25. 1. W przypadku przekazania nieruchomości komunalnej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w trwały zarząd warunki korzystania z nieruchomości ustala Wójt Gminy w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.

2. Wójt Gminy może udzielić bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu obniżając je, nie więcej jednak niż o 80%, gdy nieruchomość oddawana jest w trwały zarząd:

1) na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych, a także pod budownictwo mieszkaniowe,

2) jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportowo-turystyczną na cele nie związane z działalnością zarobkową.

Wysokość udzielanej bonifikaty oraz warunki utraty bonifikaty określa Wójt Gminy w decyzji o ustanowienie trwałego zarządu.

3. Zasady określone w ust. 2 mają zastosowanie także do opłat z tytułu trwałego zarządu, który powstał z mocy prawa.

§ 26. Innym osobom niż wymienionym w § 23 Wójt Gminy może oddawać w użyczenie na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, nieruchomości gruntowe oraz nieruchomości zabudowane obiektami publicznie użytecznymi wyłącznie na cele publiczne, wymienione w art. 6 ustawy.

§ 27. Podmioty wymienione w § 23 i w § 24 mają prawo do oddania użyczonej nieruchomości lub jej części w najem lub dzierżawę w drodze umowy zawartej na okres nie dłuższy niż czas użyczenia, z równoczesnym zawiadomieniem Wójta Gminy Stepnica, jeżeli umowa zawierana jest na czas do 3 lat lub za zgodą Wójta Gminy, jeżeli umowa zawierana jest na okres powyżej 3 lat.

§ 28. Oddanie użyczonej nieruchomości w najem lub dzierżawę przez podmioty wymienione w § 23 i w § 24 może nastąpić w drodze bezprzetargowej jedynie w przypadku, gdy o najem lub dzierżawę ubiega się jeden podmiot.

§ 29. Wójt może przekazać nieodpłatnie nieruchomości jednostkom pomocniczym Gminy do zarządzania i korzystania na cele kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

Rozdział V

Postanowienia końcowe

§ 30. 1. Cenę wywoławczą nieruchomości sprzedawanej w drodze przetargu zwiększa się o koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży. W przypadku oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu, koszty przygotowania nieruchomości do zbycia dolicza się do pierwszej opłaty.

2. Przy sprzedaży lub oddaniu w użytkowanie wieczyste bądź użytkowanie nieruchomości gruntowej w drodze bezprzetargowej, nabywca ponosi koszty jej przygotowania do zbycia:

1) na własny koszt wykonuje dokumentację geodezyjną,

2) wycenę nieruchomości zleca się po wniesieniu przez nabywcę należności za jej wykonanie.

3. Przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, użytkowego w drodze bezprzetargowej nabywca ponosi przypadające na dany lokal koszty wykonania dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy notarialnej, a w szczególności projektu wyodrębnienia lokali, wyceny, dokumentacji geodezyjnej, wypisów z ewidencji gruntów. Obowiązek zapłaty tych kosztów powstaje z momentem przyjęcia do realizacji wniosku o kupno. W postępowaniach wszczętych z urzędu, koszty powyższe dolicza się do ceny sprzedaży.

4. Zapis § 30 ust. 2 nie dotyczą zbywania nieruchomości w trybie art. 209a ust. 3 ustawy.

    1. Jeżeli po wyodrębnieniu części lokali w budynku, właściciel lub najemca dokona prac budowlanych, adaptacyjnych itp. mających wpływ na zmianę struktury lokali i udziałów w częściach wspólnych, zobowiązany jest do wykonania nowego projektu wyodrębnienia lokali i zmiany treści umów z pozostałymi właścicielami oraz pokrycia wszelkich kosztów z tym związanych.

§ 31. Wójt Gminy przekazuje właściwym komisjom Rady Gminy wykazy nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilnoprawnego.

§ 32. W zakresie nie uregulowanym w niniejszej uchwale zastosowanie mają przepisy ustawy.

§ 33.Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 34. Tracą moc uchwała Nr IV/26/02 Rady Gminy Stepnica z dnia 30 grudnia 2002r. w sprawie określenia zasad prowadzenia przez Wójta Gminy gospodarki majątkiem gminy Stepnica opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z 2003r. Nr 8, poz.133, uchwała Nr V/33/2003r. Rady Gminy Stepnica z dnia 17 lutego 2003r. w sprawie zasad sprzedaży mieszkań komunalnych/budynków mieszkalnych opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z 2003r. Nr 26 poz. 376, uchwałą Nr XIV/121/03 Rady Gminy Stepnica z dnia 30 grudnia 2003r. w sprawie zmiany uchwały Nr V/33/2003 Rady Gminy Stepnica z dnia 17 lutego 2003r. w sprawie zasad sprzedaży mieszkań/budynków mieszkalnych opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z 2004r. Nr 17, poz. 324, uchwała Nr XV/137/04 Rady Gminy Stepnica z dnia 6 lutego 2004r. zmieniająca uchwałę Nr XIV/121/03 Rady Gminy Stepnica z dnia 30 grudnia 2003r. w sprawie zmiany uchwały Nr V/33/2003r: Rady Gminy Stepnica z dnia 17 lutego 2003r w sprawie zasad sprzedaży mieszkań/budynków mieszkalnych opublikowana w Dzienniku. Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego z 2004r. Nr 17 poz. 325.

§ 35. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005r. i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Redaktor Jakub Duszczak

Data wytworzenia:
02 gru 2004

Osoba dodająca informacje

Jakub Duszczak

Data publikacji:
02 gru 2004, godz. 11:02

Osoba aktualizująca informacje

Jakub Duszczak

Data aktualizacji:
02 gru 2004, godz. 11:02